PAVLA LÉNYIOVÁPRACUJE AKO ROZHLASOVÁ REDAKTORKA, RADA ŠPORTUJE V LEZECKEJ HALE A RELAXUJE PREKOPÁVANÍM KOMPOSTU. SPRAVUJE FACEBOOKOVÚ STRÁNKU A WEB FAMILY GARDEN A POMÁHALA AJ S PRÍPRAVOU TEJTO VÝROČNEJ SPRÁVY. DOBROVOĽNÍČIŤ PRE FG SA ROZHODLA, LEBO JU TRÁPILI ROZPADY MANŽELSTIEV V JEJ OKOLÍ A MYSLÍ SI, ŽE FG PRISPIEVA K TOMU, ABY RODINNÉ VZŤAHY STÁLI NA PEVNÝCH ZÁKLADOCH.

OVOCIE JEDNEJ PREDNÁŠKY

Priznám sa, že som bola minulý rok len na jednej prednáške Family Garden, ale malo to ďalekosiahle dôsledky: operáciu jedného dieťatka, ktoré bude mať vďaka nej o niečo lepší život. Totiž, šlo o prednášku gynekológa Mareka Drába o tom, ako sa dajú niektoré diagnózy liečiť pred narodením (ale aj o tom, ako sa zmieriť s tým, keď sa bábätku pomôcť nedá). V sále bola aj mamička s novorodencom. Ukázalo sa, že ide o Marekovu klientku. V tehotenstve sa zistilo, že malá má rázštep chrbtice a miechy. Takýmto
deťom hrozí ochrnutie, inkontinencia, impotencia. Mame Gabike radili známi potrat, ale Marek Dráb ju poslal za neurochirurgom Františkom Hornom, ktorý vedel o možnosti fetálnej operácie vo Švajčiarsku. Teda operácie v maminom brušku. Keď sa zákrok spraví takto skoro, deti majú oveľa lepšie vyhliadky, narodia sa s menším poškodením. Napríklad dieťa, ktoré by skončilo na vozíku, ho vďaka operácii nemusí potrebovať. Len treba rýchlo konať – medzi diagnostikou a termínom, do kedy to má ešte zmysel zrealizovať, je málo času. Maličká bola druhé dieťa zo Slovenska, ktoré v Zurichu operovali. Jej stav po narodení vyzerá nádejne. S Gabikou som spravila rozhovor pre Rádio Slovensko. Lenže mali sa z toho odvysielať len tri minúty. Keďže sa rodí u nás zhruba desať detí ročne, chcela som, aby sa tá správa rozšírila čo najviac, aby ju počuli tí, ktorých sa to týka. Keď tu zrazu, uvoľnil sa vysielací čas takzvaného príbehu na týždeň a mohla som spraviť dlhší program. Ide o sériu reportáží na jednu tému s vysokou počúvanosťou (zhruba 165 tisíc ľudí). Perfektne do toho zapadol aj fakt, že druhý chlapec, ktorý absolvoval fetálnu operáciu, žije náhodou vo vedľajšej dedine, odkiaľ pochádzam. A hoci jeho rodičov pôvodne lekári posielali na potrat, mama našťastie narazila na doktora Horna a od tej chvíle už bola v dobrých rukách. Čas na rozhovor si vyhradili aj Marek Dráb a František Horn. Na program som mala po odvysielaní výnimočne veľa pozitívnych reakcií, ale najpovzbudzujúcejšie bolo dozvedieť sa, že reportáže sa dostali k rodine, ktorá sa práve dozvedela, že ich dieťa má túto diagnózu. Mama mi neskôr napísala, že aj reportáže prispeli k tomu, aby sa odhodlali ísť na operáciu do Švajčiarska. Už len dúfam, aby sa dieťatku po narodení v rámci možností dobre darilo. Kiež by naše zdravotníctvo malo viac Drábov a Hornov!

Pavla Lényiová