MAŤO ONDRUŠOBETAVÝ FOTOGRAF A VIDEO-MAKER

ŠTUDUJE ŽURNALISTIKU, ANGAŽUJE SA V ORGANIZÁCII FESTIVALOV LUMEN A GODZONE, PRACUJE PRE PORTÁL O SLOVENSKÝCH INOVATÍVNYCH FIRMÁCH A STARTUPOCH. A POPRITOM POMÁHA FAMILY GARDEN S FOTENÍM PREDNÁŠOK A OBČAS SPRAVÍ VIDEO.

Kedy sa ti prednášky fotia najlepšie?

Pravdupovediac, fotiť na prednáškach je niekedy dosť náročné, keďže je celá sála zle osvetlená. To mi ako fotografovi občas poriadne sťaží prácu. Napriek tomu sa snažím, aby boli fotky čo najlepšie. Napríklad aj tým, že ich dodatočne upravím.

Fotenie neznamená byť len na prednáške, ale následne fotky aj spracovať a zabezpečiť, aby boli publikované. Ako si na všetko toto hľadáš čas?

Musím sa priznať, že toto mi robí asi najväčší problém. Som typ človeka, ktorý si musí všetko zapísať do diárika, inak na to zabudne. Keďže sa venujem viacerým kresťanským projektom, nemám už toľko času venovať úprave a postnutiu fotiek, preto sa často snažím posunúť tieto aktivity druhým, hlavne aby boli fotky online.

Mal si s fotením skúsenosti aj predtým?

Venujem sa fotografii a videám už vyše štyroch rokov, za ten čas sa mi dostalo veľa rád a skúseností, vďaka ktorým sa môžem stále zlepšovať. Spolu so Simi, ktorá je tiež dobrovoľníčka Family Garden, som dokončil mediálnu školu, ktorú organizovali združenia Laura a Domka. Časť kurzu bola venovaná aj fotke. Zúčastnil som sa aj na mediálnej škole časopisu týždeň, kde sme tiež hovorili o novinárskej fotke. Samotné fotenie ma baví už dlhý čas. Keď som dostal od Ježiška zrkadlovku, konečne som
sa mohol foteniu venovať naplno. Blízke mi je však aj natáčanie videí.

„VENUJEM SA FOTOGRAFII A VIDEÁM UŽ VYŠE ŠTYROCH ROKOV, ZA TEN ČAS SA MI DOSTALO VEĽA RÁD A SKÚSENOSTÍ, VĎAKA KTORÝM SA MÔŽEM STÁLE ZLEPŠOVAŤ.“

„ZA HLAVNÝ PRÍNOS POVAŽUJEM TO, ŽE FG PONÚKA ĽUĎOM TRVALO UDRŽATEĽNÝ POHĽAD NA MEDZIĽUDSKÉ VZŤAHY.“

Maťo Ondruš