9. a 10. novembra 2018 sme sa zišli zo všetkých kútov Slovenska v Modre – Harmónii. Našim hlavným cieľom bolo pozdieľať sa navzájom, informovať sa o našich aktivitách, ale hlavne, pouvažovať spoločne ako dostať kresťanský koučing do života farností a spoločenstiev. Náš vzácny hosť sr. Anna Bissi z Talianska nám poodkryla závoj práce s Emóciami.
Ani z našej tretej konferencie sa nevytratilo to, z čoho mal každý veľmi dobrý pocit pri prvých dvoch konferenciách: rodinný duch, radosť zo stretnutí, chuť spoločne pracovať, vzdelávať sa, podporovať.

Program Konferencie kresťanských koučov

Piatok

 • Príhovor dona Mariána Valábka
 • Príspevky
  • Martin Mareš: Kresťanský koučing na východnom Slovensku
  • Janka Jurovicová a Peter Valášek: Koučovací rozhovor – služba “ucha” v službe Ducha, v Žiline a Rodinkove
  • Dodka Danová: Zrod kresťanského koučingu v Nitre
  • Juraj Hatala: Koučing a iné zázraky v Trenčíne, pokračovanie po roku
  • Milan Hermanovský: Využitie koučingu vo formácii mladých pre rehoľný život
  • Martina Strížencová: Moje začiatky s koučovaním
  • Eva Králová: Stáť v tieni môjho blížneho-skúsenosť kresťanského kouča a koučovaného
  • Zoznámenie sa s novými koučmi, zoznamovačka, kvíz

Sobota

 • Hlavný hosť konferencie – Anna Bissi – workshop o Emóciách
 • Eva Rušinová, FMA: Duchovné sprevádzanie a koučing
 • Margita Kubešová: Správa o projekte „Koučujeme sa navzájom
 • Katarína Baginová, Miriam Němcová: Register kresťanských koučov
 • Marián Kubeš: Ako dostať kresťanský koučing do života farností
 • Diskusia ku konferencii

Pohľad na porovnanie všetkých troch konferencií nám predstavila Danka Cintulová takto:

Drahí kresťanskí kouči,

nemala som pripravený príspevok, no séria Vašich vystúpení ma vyprovokovala k spontánnej reakcii.

Bola som na všetkých troch konferenciách a tak mám možnosť porovnávať.

Prvá konferencia sa niesla v duchu niečoho vznikajúceho. Liaheň Family Garden pustila do sveta prvú necelú stovku koučov. Vyvstávala otázka, aká je úloha kouča i FG po tom, čo sa kurz skončí. Ako naložiť so získanou zručnosťou? Kde sa hlásiť do služby? Ako šíriť samotnú myšlienku tejto služby?

Hosťom večera bola poslankyňa Veronika Remišová. Marián s Gitkou nám predstavovali ako pracujú s manželskými pármi, pracovali sme v skupinách.

Na druhej konferencii už prilietali prvé lastovičky v podobe príspevkov o zrode koučingu na lokálnej úrovni v Trenčíne, Žiline, Bratislave. Odborným hosťom bola koučka Dagmar Špilerová.

Hľadali sme spôsob ako sa prezentovať, ako by mohol vyzerať leták. Ošetrovali sme, akým spôsobom ustrážiť kvalitu cez register koučov. Kreovali sme Memorandum kresťanského kouča….

A dnes na tretej konferencii počúvam ako koučujeme naprieč Slovenskom! Ako vyhodnocujeme projekt Koučujeme sa navzájom. Máme sústavnú činnosť a systém.

Je nás dnes po Slovensku do 200 detí FG koučovacej školy. Pozerám sa na vás očami hrdého otca resp. produkčnej skupiny Marian, Katka, Gitka, Zuzka, Mirka – ktorý dieťa vypiplal a dnes vidí, aký ste ušli kus, koľko ste odviedli roboty. A pozerám sa i na seba a cítim sa ako dieťa, čo sa „zopsulo“ , vybralo sa do sveta s chuťou , no svet ho zomlel a vrátilo sa s prázdnymi rukami. I tak mám v srdci radosť, lebo ak na mape Slovenska je dvesto špendlíkových hlavičiek – koučov, ktorí pomocou kresťanského koučingu pôsobia čo i len vo svojom najbližšom osobnom či pracovnom okolí, vo
výsledku je to kusisko niečoho veľmi dobrého. Ak navyše rozšíria túto pôsobnosť do rôznych spoločenstiev, alebo cez účasť a službu na kresťanských akciách alebo pri svojej farnosti, vypletajú tým ďalšie významne očko na sieti, ktorá má schopnosť podržať, podporiť, zachytiť i uchrániť pred pádom.

Na záver mám odkaz pre nových koučov, ktorý znie : „Pripravte sa na zázraky vo svojom živote!“ Mám minimálne dve osobné svedectvá, a spýtajte sa i kolegov, že milosť, ktorá sa vylieva cez túto
službu, spočinie i na Vás. Ja som mala dve – tri situácie, ktoré nemali roky riešenie, ktoré som svojim úsilím nevedela posunúť ani o milimeter . No v čase, keď bol kresťanský koučing intenzívne prítomný v mojom živote, prišlo v týchto oblastiach k takým zvratom, aké by som nečakala ani od hollywoodskych scénaristov.

Aká bola tretia Konferencia kresťanských koučov Slovenska?