Loading Akcie

26. septembra 2016 19:00 - 21:00

Hosť: doc. PhDr. Judita Stempelová, PhD.

Vplyv rodiny, z ktorej sme vyšli, na náš ďalší život

Miesto

Farnosť Márie Pomocnice kresťanov (sála pod kostolom)
Miletičova 7
Bratislava, 821 08 Slovenská republika
+ Google Map
Webstránka:
http://mileticka.sk/farnost/

Organizátor

We noticed:Vplyv rodiny, z ktorej sme vyšli, na náš ďalší život

 • 18. januára 2018 o 18:05
  Deti, výchova a vplyv zázemia, z ktorého pohádzame na životný štýl boli hlavnými témami, ktorým sme sa venovali na prvej prednáške v tomto školskom roku. V pondelok 26. septembra 2016 nám túto problematiku ozrejmila doc. PhDr. Judita Štempelová, PhD. z Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety, ktorá svoje profesionálne poznatky doplnila o skúsenosti z dlhoročnej práce s rodinami. Prinášame niekoľko myšlienok, ktoré počas jej odbornej prednášky vo FAMILY GARDEN odzneli:

  Dve veci musia rodičia odovzdať deťom – korene a krídla. Aj gestá a činy sa dostávajú dieťaťu do povedomia a mnohé z toho si osvojuje. Nebezpečné sú malé lži. Napríklad keď má dieťa zamlčať prítomnosť jedného z rodičov do telefónu a podobne. Dieťa to vníma, osvojuje si to a neskôr sa to môže vyplaviť. Súrodenecké vzťahy sú formované vplyvmi: rodiny a rodičov, genetickej vybavenosti predkov, kultúry a podnetov prostredia, sociálnej a ekonomickej stránky rodiny, tvorivými potenciálmi a možnosťami rozvoja, poradím dieťaťa, intelektovou výbavou,…

   

  Súrodenecké vzťahy: Plusy: komunikácia, kooperácia, pomoc pri riešení problémov, citová opora v kríze, pozitívne ocenenie, spravodlivá kritika Mínusy: bitky, rivalita, žiarlivosť, získanie moci, pozornosti, nedocenenie, koaličné vzťahy,… Ak sa s ranami detstva nevyrovnáme včas, môže sa to prejaviť aj v iných štádiách, od školy až do manželstva.

   

  Často bývajú deti trestané za to, za čo nemôžu – zlá pamäť, pozornosť, hyperaktivita, pričom to môže byť dôsledkom komplikácií pri pôrode, traumy a podobne. Pozor na nespravodlivé posudzovanie odlišností a nadania.

  Súrodenecké vzťahy sú devízou aj keď neboli v detstve plne uspokojené.

  Láska rodičov: matkina – nepodmienečná od prenatálneho života, cez jednotlivé obdobia vývoja, láskavá a citlivá otcova- podmienečná, zahrňujúca svet mysle a činov, uvádzania dieťaťa do života spoločnosti. Otec formuje správanie detí v spoločnosti.

  “Existujú chyby, ktoré nemôžu rodičia napraviť, ale neexistujú chyby, ktoré by dospelé deti nemohli prekonať.” Elisabeth Lucas

  Výkon je podmienený náročnosťou úloh, ktoré kladú otcovia na deti. Deti motivuje rodičovská láska. Citový kontakt=lepšie výsledky. Preto majú často deti z detských domov horšie výsledky, nie preto, že by boli zaostalejšie, ale bez rodinného zázemia nemajú motiváciu.

  Aktuálne vplyvy na životný štýl: – Technika, virtuálny svet

  – Komunikácia cez sociálne siete

  – Oslabenie fyzickej kondície

  – Psychická labilita

  – Odmietanie konvenčných hodnôt (rodinné, náboženské, sociálne)

  – Priepastné rozdiely v spoločnosti

  Ako reagovať, keď sa nám partnerove vlastnosti zdedené po rodičoch nepáčia? Skúsenosť nás učí, že tolerantní partneri môžu veľa zmeniť tým, že sú trpezliví a akceptujú aj vlastnosti po rodičoch. Sú veci, ktorými nepohneme, ale môžeme sa prispôsobiť a trpezlivo partnera prijímať.

Nie je možné pridávať komentáre.