Loading Akcie

8. septembra 2014 19:00 - 21:00

Hostia: Ing. Jaroslav Mikuš a MUDr. Renáta Mikušová, PhD.

 

Vieme spolu komunikovať?

Miesto

Farnosť Márie Pomocnice kresťanov (sála pod kostolom)
Miletičova 7
Bratislava, 821 08 Slovenská republika
+ Google Map
Webstránka:
http://mileticka.sk/farnost/

Organizátor

We noticed:Vieme spolu komunikovať?

 • 9. januára 2018 o 22:20

  Po letných prázdninách sme opäť rozbehli pravidelné svedectvá a odborné prednášky v sále pod kostolom.

  Úvodná téma bola o komunikácii v manželstve. O svoje svedectvo sa s nami podelili manželia Ing. Jaroslav Mikuš a MUDr. Renáta Mikušová, PhD.

  Oplatí sa prečítať aspoň úzky výber z toho, čo tam odznelo:

  • Najviac poslúžime nášmu manželstvu, keď sa každodenne snažíme otvárať manželskému partnerovi, čo je akt lásky a dôvery. Ako to však dokážeme každodenne? Ak budeme obaja spojení s Kristom a iba od Neho budeme čerpať silu. Takéto manželstvo nemôže zlyhať.
  • Niekedy si mylne myslíme, že spolu komunikujeme, keď sa len tak nezáväzne povrchne rozprávame (čo treba nakúpiť, opraviť v domácnosti…). Je to síce lepší stav ako nekomunikácia, ale v týchto rozhovoroch nedarujeme seba tomu druhému. Hovoríme tomu výmena informácií. Iste, aj takéto rozhovory patria do manželstva a nedajú sa úplne vylúčiť, ale ak by sme ostali iba pri nich, naše manželstvo začne postupne chátrať.
  • Manželia pri konfrontácii často zájdu tak ďaleko, že majú potrebu dokazovať, kto má pravdu. Vtedy je najdôležitejšie snažiť sa za každú cenu o jednotu napriek našej odlišnosti. Existuje viac spôsobov, ako to urobiť:

  1. Jedným a najjednoduchším z nich je ústup, ktorý si však vyžaduje pevnú vôľu. Ústup je výrazom lásky, ktorý ponúkame manželskému partnerovi ako dar. Dar si však žiada, aby bol dobrovoľný a aby bol ponúknutý bez vyjednávania a podmienok. Príklad: “Dobre, nech je po tvojom. Mám síce iný názor, ale rozhodnutie ponechávam na teba.” Ak je ale tento spôsob pochopený bez lásky, len ako spôsob konfrontácie, môže príklad vyzerať aj takto: “Končím, nemá to význam, urob si ako chceš, ja som ťa varoval!” Možno sami cítite, že toto je demonštratívny ústup s taktikou spálených mostov…

  2. Druhou možnosťou je dohoda na kompromise. Manželia sú dve rozdielne osoby s odlišným spôsobom myslenia, odlišnými postojmi, vkusom, prioritami. Je potom samozrejmé, že občas dochádza medzi nimi ku konfliktom. Je potrebné učiť sa robiť kompromisy skrze lásku, nie z hnevu, vzbury, či rezignácie. Kompromisy skrze lásku upevňujú manželský vzťah.

  • Dialóg je veľmi dobrý krok vpred, ale nie je to vrchol manželskej komunikácie. Tým vrcholom je zdieľanie. Zdieľanie nielen argumentov, nápadov…, ale v duchu sebadarovania – zdieľanie môjho najvnútornejšieho ja.
  • Čo sa však deje v takom manželstve, kde sa pocity vôbec nevyjadrujú? Hromadia sa vo vnútri človeka a pri aktuálnom podnete vytrysknú von ako gejzír. Výsledkom sú výbuchy hnevu, prejavy agresivity, vzbury, sarkazmus, neustále zraňovanie manželského partnera… Namiesto upokojenia a akceptovania odlišností to prináša do vzťahu odcudzenie, stratu dôvery, rozvod, jednotlivcom rôzne choroby, ktorých príčina je mnohokrát neznáma.
  • Pozor na nadávky a hrubé slová, ktoré fungujú ako nože, zabodnuté do srdca každého citlivého človeka. Ničia vzťahy a veľmi zraňujú.
  • Bez odpúšťania a prijímania niet správnej manželskej komunikácie.
  • Učme sa umeniu počúvať. Najmä vtedy, ak si to vaše vzájomné zdieľanie zvlášť vyžaduje (pri vyjadrovaní negatívnych pocitov a riešení konfliktov), mal by som dať celým svojím bytím najavo, že teraz iba počúvam a nič iné v tejto chvíli pre mňa neexistuje.

   

  Fotky zo svedectva

Nie je možné pridávať komentáre.