Loading Akcie

24. septembra 2018 19:00 - 21:00

Hostia: Mgr. Peter Jakubec a Mgr. Andrea Jakubcová

Dá sa vo vzťahu odpustiť? Ale ako na to?

Miesto

Farnosť Márie Pomocnice kresťanov (sála pod kostolom)
Miletičova 7
Bratislava, 821 08 Slovenská republika
+ Google Map
Webstránka:
http://mileticka.sk/farnost/

We noticed:Dá sa vo vzťahu odpustiť? Ale ako na to?

 • 29. októbra 2018 o 22:15

  1.

  Ako mám odpustiť svojmu partnerovi, keď to neviem? Viem vôbec, čo je odpustenie?

  Pane, Dobrý Bože Otče, kto ma naučí odpúšťať??? Kto vylieči moje pyšné srdce??? Kto ho rozpáli dobrotou a láskou?

  2.

  Dokážem DAŤ ODPUSTENIE svojmu partnerovi?

  Na otázku: „Prosím Ťa, odpustíš mi?“, je jednoduchšie odpovedať odpustím, ako dávam Ti svoje odpustenie.

  3.

  Dokážeme odpúšťať našim deťom?

  Spočiatku ani nebolo čo, neskôr sme určite veľa vecí prehliadali ale čím sú staršie, tým viac sa to musíme učiť a zároveň sa cvičiť v pokore.

  Sprostredkovali sme našim deťom podstatu a zmysel odpustenia?

  Uvedomujeme si, že nás už deti videli aj počuli ako sa hádame, vnímajú keď máme tichú domácnosť, vidia aj to ako sa opäť rozprávame a usmievame na seba, ale spôsob a proces dávania odpustenia asi často nezažili.

  4.

  Odpustenie – kedy ste toto slovo naposledy počuli a aký je jeho význam?

  Odpustenie – nedá sa bez neho žiť, život bez neho sa stáva utrpením a peklom. Pozrite sa aká je situácia v súčasnej spoločnosti.

  Je to slovo plné nádeje a zmierenia, znamená premenu človeka, oslobodenie sa od bremena viny a od zranenia. Je východiskom aj z tých najhorších situácií.

  5.

  Pán Ježiš odpúšťa neobmedzene – nie 7x, ale 77x, čiže nie je obmedzený počtom ani časom!  –          Čo na to naša obmedzenosť?

  6.

  Cesta z otroctva hriechu vedie cez odpustenie, ktoré musí byť dokonalé a pre všetkých. Ak sa vydáme na cestu odpustenia, už tu na zemi zakúsime nádhernú vôňu neba, vôňu lásky v rodine, medzi priateľmi v spoločenstve.

  7.

  Cesta a prvá podmienka oslobodenia sa od ťarchy zla, nepokoja, závisti a neprajníctva nie je v odpustení druhému, ale slobodnom prijatí seba samého, takého, aký som. V prijatí svojho telesného vzhľadu, povahových vlastností, alebo životnej situácie bez ďalších námietok.

  Koľko lásky dopraješ sebe, toľko v konečnom dôsledku dokážeš dopriať druhým.

  8.

  Prečo odpúšťať a kde hľadať silu k odpusteniu?

  Len Dobrý Boh Otec a milujúci Ježiš môžu podnietiť zraneného a trpiaceho, aby sa dotkol centrálneho nervu svojej choroby – svojej zranenej ctižiadosti a pýchy. Je potrené, aby tento vnútorný boj dospel k jednoznačnému rozhodnutiu – pokoriť sa pred Bohom a otvoriť sa jeho milosrdenstvu.

  9.

  Ak je vzťah sprevádzaný nedostatkom citu a taktu, často pri ňom dochádza k ublíženiu. Ak sa tento stav nerieši a pocit ublíženia narastá, môže sa zmeniť na zatrpknutie.

  Ďalším neduhom, ktorý poznačuje vzťah a vytvára vnútorné napätie je nepriznané previnenie. Čím dlhšie ho tajíme, tým intenzívnejšie vzťah narúša.

  10.

  Každý z nás sa nejakým spôsobom snaží vycúvať z ťaživého stavu a vyrovnať sa s bolesťami. Máme 2 možnosti

  – buď hľadám cestu sám, bez partnera

  – alebo sa vydám na cestu spolu s partnerom

  11.

  Pozor, Božím zámerom nie je, aby sme prežili manželstvo ako očistec! Záleží Mu na nás a povzbudzuje nás k úplnej jednote a harmónii v našom vzťahu. Tajomstvo jedného tela znamená úplnú otvorenosť a čistotu vo všetkých oblastiach života – v dobrom i v zlom. Samozrejme aj v spoločnom prežívaní radosti, či bolesti.

  12.

  Keď mi partner odpustí, je ho potrebné ešte ošetrovať!

  Zahrňuj ho láskyplnými pohľadmi! Uisťuj ho o svojej láske k nemu! Vyzdvihuj jeho klady! Chváľ ho za každú drobnosť! Obdaruj ho pozornosťami! Správaj sa k nemu ako ku kráľovi /kráľovnej/!

  13.

  Pane, dokážem svojej manželke odpustiť, že pribrala, že jej šedivejú vlasy, pribúdajú vrásky, že ma nepočúva, opakovane robí veci, ktoré ma dráždia? Dokážem? Alebo si to budem kompenzovať inak, inde, prípadne s mladšou kráskou???

  A tak sa opäť pýtam –

  Pane, Dobrý Bože, Otče, kto ma naučí odpúšťať???

  Teraz už viem, že jedine Ty a Tvoja Dobrota, ale kedy to prijme moje srdce???

   

   

Nie je možné pridávať komentáre.